Tranzistory

Nezmínit v 21. století v rámci studia elektrického proudu tranzistory by bylo velmi opovážlivé. Proto jsme se tranzistorům věnovali i ve třídě 16M SPŠST Panská. Ovšem místo nudného teoretizování jsem klukům rozdal pomůcky a schémata zapojení a zbytek byl na nich.

„Základy umíme - polovodiče už máme za sebou, teď půjde jen o to, abyste si uvědomili, že tranzistor lze otevřít a zavřít podle toho, jak potřebujeme,“ říkám na úvod.

Pak už si kluci zkoušeli sestavit různé obvody se zařazenými tranzistory, které ve většině případů bylo možné otevřít tak, že jsme příslušná místa obvodu spojili různými částmi těla. Ačkoliv odpor lidského těla je poměrně velký, na snížení odporu mezi danými místy elektrického obvodu (a tedy na otevření tranzistoru) v jednoduchých obvodech to postačuje.

V posledním experimentu jsme pak tranzistor otevřeli teplem ze zapálené svíčky. To bylo pro kluky nejdříve překvapující, ale společnými silami na základě již probraných vlastností polovodičů jsme tento jev nakonec objasnili.

Ačkoliv jsme nepočítali žádné kvantitativní úlohy, porozumění činnosti tranzistorů na základě experimentu by mělo klukům pro pochopení dalších aplikací stačit.

Průběh hrátek s tranzistory zobrazují fotografie.

Autor fotografií:

Jaroslav Reichl

© Jaroslav Reichl, 13. 1. 2019