Mechanický výkon

„Potřebuji dva dobrovolníky,“ začal jsem jednou hodinu ve třídě 15M SPŠST Panská.

Žáci se po sobě podívali a přihlásili se bohužel Jakub Janoušek a Jakub Dlouhý. Už v tuto chvíli jsem totiž tušil, že bude problém se jmény, až budeme popisovat to, co kluci budou předvádět. A že budu muset říkat celá jména i s příjmeními. Ale to kluci v tuto chvíli ještě netušili.

Odtajnil jsem dvě nádoby, v nichž byl nasypán jakýsi písek. Současně jsem předal klukům váhu.

„Určete hmotnost každé z nádob,“ vyzval jsem je.

Technické nadání se projevilo, a tak během několika sekund bylo naváženo: „Obě nádoby mají stejnou hmotnost!“ hlásí Jakub Janoušek.

„1030 gramů?“ ptám se.

Oba úžasem vzhlédnou! „Jak to víte?“

„No včera odpoledne jsem to tak nachystal,“ usmívám se.

Pak umístím dvě nádoby na stůl a mezi ně velkou fotomisku. Sáhnu za dveře do kabinetu a vezmu dva předměty, které schovám za zády. Pak klukům nabídnu: „Vyberte si, z jaké ruky chcete dostat předmět!“

Kluci si vyberou a … Jakub Dlouhý si vybere polévkou lžíci, Jakub Janoušek extrémně malinkou čajovou lžičku.

„Vaším úkolem je přenést ten písek z nádob do fotomisky pomocí lžíce, kterou máte v rukou.“

Kluci se usmívají, zbytek třídy je zvědavý, jak se zejména Jakub Janoušek popasuje s malinkou lžičkou. Navíc vzhledem k jeho mohutné postavě vypadá lžička opravdu titěrně.

Jak se dalo očekávat, Jakubovi Dlouhému jde přenášení písku rychleji. V okamžiku, kdy skončí, je Jakub Janoušek stěží v polovině. Proto soutěž ukončuji, kluci si jdou sednout do lavice a já se začínám ptát.

„Oba kluci měli přenést stejné množství písku, takže museli vykonat …,“ začínám s úvahami.

„… stejnou práci,“ ozve se ze třídy.

„Prima. Ale přesto se jejich snažení lišilo,“ pokračuji.

„No Jakub Dlouhý to udělal za kratší čas,“ napovídá někdo ze třídy.

„Výborně. A našli bychom nějakou fyzikální veličinu, která by popsala, že Jakub Dlouhý byl v tomto experimentu prostě lepší?“

„Jo. Když tu práci vydělíme časem,“ okamžitě vystartuje Michal Ešše. Ovšem pak třídě chvíli trvalo, než vymysleli název té veličiny. A teprve až potom jsem napsal na tabuli téma hodiny: Mechanický výkon.

Snad si na tento experiment kluci vzpomenou, až budeme řešit nějaké úlohy nebo budou s touto veličinou pracovat v běžném životě (měřit výkony či příkony domácích spotřebičů, …).

Průběh soutěže v přemísťování písku je zobrazen na fotografiích.

Autor fotografií:

Jaroslav Reichl

© Jaroslav Reichl, 19. 1. 2016