Pohár vědy - Rojko 2016

„Je to doma, pane učiteli,“ zakřičel na celý autobus Jakub Tomaides ze třídy 13L SPŠST Panská, když jsme se vraceli do Prahy z exkurzní cesty do CERNu a dalších zajímavých míst v polovině května.

„Co je doma?“ ptám se.

„Náš tým BTB Tech postoupil do finále Poháru vědy,“ směje se nadšeně Jakub s mobilem, ve kterém si zprávu přečetl, v ruce.

„Tak to je super, gratuluji!“

Do finále, které se konalo od pátku 17. 6. 2016 do neděle 19. 6. 2016 v pražském SOU gastronomie a podnikání a hotelu Pramen na Černém mostě, jsme museli s týmem BTB Tech stihnout ještě připravit finálové pódiové vystoupení a zkontrolovat pomůcky, které kluci vyrobili v rámci domácích kol. Ranou pro celý tým bylo, když jsme se dozvěděli, že se Dan Kylar, který velmi úspěšně pracoval na všech čtyřech domácích kolech soutěže, nemůže finále z rodinných důvodů zúčastnit. Nedalo se nic dělat, rodina má v tomto případě přednost. Proto zbytek týmu (David Bielický, Jirka Budil a Jakub Tomaides) vybrali náhradníka. Stal se jím Matěj Dongres, který do týmu okamžitě bez problémů zapadl a přispěl svým neopakovatelným způsobem k hladkému průběhu finále.

V pátek jsme se sešli se členy týmu v hotelu Pramen, kde jsme si měli připravit stánek pro prezentaci v domácích kolech vyrobených experimentálních zařízení a pomůcek. Stánek sestával z jedné školní lavice a dvou židlí - což jsme ostatně předem věděli z propozic organizátorů soutěže. Poměrně rychle jsme stánek připravili, upravili na výrobcích některé drobnosti vzniklé transportem všech pomůcek a mohli jít v klidu na připravenou večeři.

Po večeři pak následovala krátká pauza a po ní organizátoři zahájili finále Poháru vědy - Rojko 2016, který z velké části organizuje Asociace malých debrujárů České republiky. V úvodu se kromě poděkování sponzorům a partnerům soutěže vzpomnělo i na doc. Milana Rojka, nestora didaktiky fyziky, který stál u zrodu soutěže a který bohužel nedávno zemřel. Soutěžící přivítala a hodně štěstí jim popřála také předsedkyně odborné poroty Jitka Soukupová, svojí zdravici přednesl i čestný prezident debrujárské organizace Zdeněk Drozd. Pak už nic nebránilo odstartování pódiových vystoupení jednotlivých týmů.

Každý tým měl na své představení maximálně 5 minut, které velmi pečlivě odpočítali členové odborné poroty. Týmy pak hodnotila nejen tato odborná porota, ale také všichni vedoucí zúčastněných týmů. Proto všichni v sále pečlivě sledovali průběh experimentů, který byl přenášen živě pomocí kamer na plátno vedle improvizovaného pódia.

Kluci z našeho týmu vše sledovali poměrně v klidu smířeni s tím, že jejich kategorie přijde na řadu až nakonec celého večera. Trošku nám všem ztuhla krev v žilách, když se na pódiu objevil tým Šikovné makovice z Plzně, který své vystoupení pojal jako reklamní show známého Horsta Fuchse. I kluci totiž vymysleli tento způsob prezentace tří zajímavých experimentů s kapalinami.

„Nevadí, měli jste to vymyšlené předem, pěkně jste své experimenty v domácím kole soutěže popsali, tak se nebojte. Neopičíte se ani vy, ani Šikovné makovice,“ uklidňuji kluky. „Navíc jste v jiné kategorii, tak i v tomto můžete být klidní.“

Během show kluci ještě na pár minut odešli, aby si připravili experimenty, zkontrolovali, že mají vše na svých místech, a pak se znovu vrátili a sledovali ostatní týmy. Přitom je velmi seriózně hodnotili a během příprav dalšího týmu na pódiu ten minulý tým vždy krátce okomentovali. A nutno říct, že jsme se většinou v komentářích shodli.

Dlouho očekávaná chvíle konečně přišla. Moderátor zve na pódium tým BTB Tech z průmyslovky Panská v Praze. Kluci přijdou, rozestaví si své pomůcky, zapojí si žárovku do zásuvky a jsou připraveni na pětiminutovou show.

„Dámy a pánové, vítejte v našem teleshopingu, kde vám ukážeme a nabídneme řadu nových a úžasných věcí, které prostě musíte mít!“, začíná naprosto suverénně David Bielický. A ihned zve na pódium Jirku, který předvede přeměnu vody na víno. Pochopitelně - nejdříve v utajení a až při vysvětlování odtajní celou aparaturu. Jirka byl při zkoušce, která proběhla ve čtvrtek odpoledne v učebně fyziky naší školy, nebezpečný v tom, že měl tendenci vše komentovat velmi podrobně a s Davidem-Horstem se tzv. zakecávat. Proto mi spadl kámen ze srdce, že jeho vystoupení proběhlo naprosto úžasně a bez problémů.

A to už zve Horst na pódium Jakuba Tomaidese.

„Jakube, co sis pro nás připravil, co ukážeš divákům?“

„Já tu mám zázračný otvírač na láhve,“ naprosto seriózně vysvětluje Jakub. Ukazuje přitom na láhev od vína částečně naplněnou vodou a vyndává z připraveného kbelíku kus dřeva ve tvaru kvádru.

„Podívej, Horste, jak je to jednoduché,“ napřahuje se Jakub a udeří do hrdla láhve. Láhev zůstala v celku, ale to Jakuba neodradilo - zkusil to znovu a láhev je rázem bez dna.

„No to je úžasné, Jakube,“ nadšeně křičí David. „Jak je to možné?“

Jakub správně vysvětluje princip tohoto netradičního otevírání láhve. Horst bere do rukou dřevěný kvádr a profesionálním hlasem vyzívá: „Dámy a pánové, tohle prostě musíte mít. Tento úžasný otvírák na láhve vám doma chybí. Podívejte na ten materiál - to jsou tenká uhlíková vlákna,“ improvizuje naprosto dokonale David. „A když zavoláte na tohle telefonní číslo,“ vytahuje papír s fiktivním telefonním číslem, „můžete mít doma ne jeden, ne dva, ale hned tři tyto otvíráky. A to se vyplatí!“

Po Jakubovi nastupuje na pódium Matěj Dongres. Ten ukazuje Horstovi žárovku v objímce, kterou položil do misky a začíná jí zalévat čirou bezbarvou kapalinou.

„Matěji, to nemyslíš vážně, vždyť vyhodíš pojistky,“ předstírá David šok.

„Neboj, vím, co dělám,“ usmívá se Matěj a pokračuje dále.

„No hlavně do toho nestrkej ruce!“ varuje Horst. Pozdě! Matěj má už v kapalině ponořenou ruku a různě převrací žárovku.

„No to je úžasné, dámy a pánové,“ obrací se David k publiku. „To je neuvěřitelné, co ta kapalina umí!“

„A to není všechno!“ graduje Matěj, „tahle kapalina je nevodivá a je určená zejména k hašení elektroniky.“

„Takže by se do ní dal ponořit třeba i počítač?“ ptá se David.

„Klidně, ale ten nemám, ale použiju tenhle mikrofon,“ improvizuje Matěj po mém schválení před začátkem show, když jsme si nenápadně mikrofony prohlédli.

„Dámy a pánové, to zkusíme,“ říká David schválně do mikrofonu, aby diváci v sále slyšeli, že mikrofon funguje.

„NÉÉÉÉÉÉÉ!“, ozve se místní technik, ale rozhodnutého Matěje nikdo a nic nezastaví. Ponoří mikrofon do kapaliny NOVEC 1230, se kterou celou dobu pracuje. Z reproduktorů se ozve podivné zapraskání. Diváci ani nedutají, já se potají směju, protože vím, co bude následovat. David bere mikrofon do ruky, přikládá si ho k ústům a pronáší: „Dámy a pánové, nebojte se, mikrofon stále funguje,“ a jeho slova potvrzuje akustická vlna šířící se z reproduktorů v sále. Diváci nadšeně tleskají.

Matěj pak vysvětlí základní vlastnosti kapaliny a odchází do zadní části pódia. David pak znovu všechny členy týmu včetně sebe představuje a děkuje jim. Na závěr představí naší školu a loučí se s diváky. Za velkého potlesku odcházejí kluci z pódia. Místo nich tam spěchá technik, který kontroluje mikrofon ponořený do kapaliny. Je v pořádku, což jsme předem věděli. Ale ten prvotní šok je velký - sám jsem se obával poprvé zalít svůj mobilní telefon kapalinou, která vypadá jako voda, ale přitom má naprosto zásadně odlišné vlastnosti.

Klukům se vystoupení povedlo dokonale. A to nebyl názor jen můj, ale dokonce i některých soupeřících týmů. Když jsem procházel ten večer nebo druhý den mezi porotci nebo ostatními vedoucími týmů, byl jsem na kluky pyšný. Velmi často jsem totiž slyšel různé modifikace věty se stejným obsahem: „Ti tvoji kluci jsou dobří, šikovní, skvělí šoumeni, …“

Po skončení finále vyrážíme k Jakubově babičce, kde přespíme a doladíme několik drobností na zítřejší prezentaci u stánku.

Ráno s menšími komplikacemi přijíždíme do hotelu krátce před osmou hodinou ranní. Začátek prvního prezentování je v 8:00, ale kategorie, v níž jsou kluci, prezentuje až od 9:00. Proto snídani stihneme - já pak jdu obcházet stánky mladších kategorií a hodnotit jejich prezentaci, pomůcky, správnost fyzikálního vysvětlení, … Kluci pak na svém stánku očekávají prvního zvídavého porotce. Jak jsme se pak bavili, přístup porotců k hodnocení byl různý, ale vesměs se kluci shodovali na tom, že chtěli kluky dotlačit k maximálním výkonům a nejlepším odpovědím, kterých byli schopni. Při hodnocení ostatních týmů jsem měl zejména problémy u nejmladší kategorie. Není to skupina žáků, které bych znal, věděl, jak reagují, co umějí, … ale snažil jsem se hodnotit férově. Bohužel některé prezentující týmy fér hru nehrály! Ač bylo jasně v propozicích týkajících se finále uvedeno, že lze prezentovat pouze výrobky týkající se soutěže, některé týmy toto pravidlo porušily a prezentovaly i věci jiné. A to se pochopitelně odrazilo i na hodnocení nadšených porotců, kteří aktivity navíc hodnotili kladně. Ve škole je to běžné a naprosto pochopitelné, na mezinárodním finále je porušování pravidel minimálně na zváženou!

Po skončení prezentací jsme se členy týmu sbalili věci a plánovaných několik hodin odpočinku strávili příjemným povídáním o životě, o škole a dalších důležitých věcech. Po večeři, u které pochopitelně jen náš tým dělal ostudu, protože kvůli smíchu nebyl schopen ani jeden z nás jíst tak, jak se ve společnosti sluší a patří, jsme plni očekávání čekali na začátek vyhlašování výsledků.

„Vítám vás všechny na vyhlašování výsledků,“ přivítal všechny v jídelně Zdeněk Drozd. „Ať dopadnete v celkovém hodnocení jakkoliv, uvědomte si, že už nyní jste všichni vítězi! Probojovat se mezi 21 týmů ve finále nebylo vůbec snadné - letos bylo totiž zaregistrováno přes pět set týmů.“

Vyhlašování začalo od třetího místa třetí kategorie a postupně byly vyhlášeny týmy na třetím, druhém a prvním místě. Stejné to bylo následně ve druhé a nakonec i ve čtvrté kategorii.

Tým BTB Tech obsadil krásné druhé místo. Když jsme pak se členy týmu seděli u stolu, zkoumali obsah tašek, které jsme dostali, a hodnotili průběh soutěže, byli kluci trošku skleslí.

„Druhé místo je fajn, ale mohli jsme to dotáhnout dál,“ smutněli. „Už proto, že je otázkou, kolik bude v příštím roce na tuhle soutěž času, když budeme maturovat.“

Každopádně fyzice ani škole kluci ostudu neudělali. Gratulujeme!

Celkové výsledky:

3. kategorie:

  • 1. místo: Fantastická čtyřka, Stříbro
  • 2. místo: Atomy, České Budějovice
  • 3. místo: InFyMa, Litovel
  • 2. kategorie:

  • 1. místo: Žabáci, České Budějovice
  • 2. místo: Lukovský blesk, Lukov u Zlína
  • 3. místo: Šikovné makovice, Plzeň
  • 4. kategorie:

  • 1. místo: ŽYDLE, Plzeň
  • 2. místo: BTB Tech, SPŠST Panská, Praha
  • 3. místo: GYVV, Vranov nad Topľou
  • Průběh finále je zobrazen na fotografiích.

    Poděkování:

  • Spolek rodičů a přátel školy Panská o.s. - finanční příspěvek
  • Autor fotografií

  • Jaroslav Reichl
  • © Jaroslav Reichl, 19. 6. 2016