Jak to vidíte?

V pátek 30. 10. 2015 jsem byl pozván do Českého rozhlasu jako host pořadu Jak to vidíte?. Pozvání přišlo přes kolegyni, jejíž manžel v Českém rozhlase pracuje. Několik dní před plánovanou návštěvou se ozvala dramaturgyně pořadu s instrukcemi, kdy a kam mám dorazit.

V pátek krátce po 16:00 vstupuji do budovy Českého rozhlasu a k recepci pro mě přichází produkční pořadu. Zbytek času do 16:30, kdy začíná pořad, do kterého jsem byl pozván, strávím v předsálí před studii. Poslouchám vysílání a tipuji, že moderátor pořadu Jan Rosák, kterého poznávám po hlase, sedí ve studiu přede mnou. To se potvrdí krátce před půl pátou, kdy Jan Rosák vychází ze studia a já spolu s moderátorkou Karolínou Koubovou zaujímáme jeho místo.

Trošku mě překvapilo, že paní Koubová se mnou nemluvila předem. Nečekal jsem, že dostanu seznam otázek. To ne. To by mě ani nebavilo. Navíc jsem byl informován, že se pořad vysílá živě a budou se moci zapojit i posluchači. Ale čekal jsem, že se bude ptát na informace o mě, o škole, případně na okruhy témat, o kterých budeme mluvit. Nic z toho se nestalo a až když se ve studiu na stolku mezi námi rozsvítilo červené světlo signalizující, že výstup ze studia je propojen do živého vysílání, jsem pochopil proč. Paní Koubová byla perfektně připravena a všechny důležité informace o mě i o škole, kde učím (SPŠST Panská), sdělila posluchačům bez chyby.

Pak už jsme si povídali ve velmi příjemné atmosféře. Byl jsem překvapen, když se moderátorka začala loučit s posluchači. Pohled na hodinky ukázal, že je skutečně pár minut před pátou a čas vymezený pro pořad vypršel, aniž jsem si to uvědomil.

V předsálí jsme se rozloučili, moderátorka pořadu mi poděkovala a jen si posteskla: „Škoda, že nikdo nevolal, mohlo to být zajímavější. Ale i tak vám mockrát děkuji.“

Záznam pořadu (25 minut, 12 MB) byl získán z archívu Českého rozhlasu.

© Jaroslav Reichl, 31. 10. 2015