Novoroční ohňostroj 2015

A jsme zase o rok starší! A opět bylo několik prvních stovek sekund nového roku ve znamení nepravidelných akustických vln, světelných efektů a nezaměnitelných čichových vjemů. Ano, opět se konaly novoroční ohňostroje. A opět jsme mohli sledovat ty krásné obrazce, které se vlivem šikovně aplikovaných fyzikálních a chemických zákonů vykreslovaly nad našimi hlavami. A opět jsme mohli žasnout, jak je to krásné, drahé a v některých případech i lehce nebezpečné. Ale nejen to! Mohli jsme se také pokusit tyto obrazce zachytit pomocí fotoaparátu. Není to právě snadné, ale při troše snaze se několik fotografií pořídit podaří.

Krátce před půlnocí 31. 12. 2014 jsem tedy vyrazil na balkon rodinného domu v Praze - Kolovratech. Dům nestojí na samotě na vyvýšeném místě, navíc na zahradě rostou poměrně vysoké stromy, takže byly pouze dva přijatelné výhledy: přibližně severozápadně a jihovýchodně. Znamenalo to sice několikrát přebíhat mezi dvěma balkony, ale co by nadšený fotograf pro pořízení snímku neudělal, že? Režie produkce se ujali nezávisle na sobě sousedé.

Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7100 stojícím na stativu a na fotoaparátu byly nastaveny tyto parametry: expoziční doba 2 s, clona F13, ohnisková vzdálenost objektivu 18 mm a ISO 100. V počítači byly následně fotografie pouze oříznuty a před exportem na web datově zmenšeny - žádné další úpravy s fotografiemi nebyly dělány.

Autor fotografií:

  • Jaroslav Reichl
  • © Jaroslav Reichl, 1. 1. 2015