Novoroční ohňostroj 2014

Příchod nového roku řada lidí vítá mohutnými ohňostroji, které vykreslují na noční obloze překrásné světelné obrazce. Zachytit tyto obrazce na fotografie není snadné a to z několika důvodů. Velmi obtížné je vybrat místo pozorování, ze kterého by byly světelné obrazce na noční obloze vidět nejlépe. Neméně obtížné je předvídat, odkud vyletí jaká raketa, v jaké výšce nad zemí vytvoří svůj nádherný efekt a jak intenzivní světlo přitom bude světelný obrazec vydávat. To vše má vliv na výslednou fotografii.

Volba mého pozorovacího stanoviště 1. 1. 2014 krátce po půlnoci byla ta nejjednodušší možná: balkon rodinného domu v Praze - Kolovratech. Dům nestojí o samotě na vyvýšeném místě, navíc na zahradě rostou poměrně vysoké stromy. Proto rozumný výhled byl možný pouze jedním jediným směrem: přibližně severozápadně. A zbytek už byl v režii sousedů ...

I přesto se mi podařilo z pořízených fotografií vybrat ty, na kterých jsou zachyceny zajímavé světelné obrazce. Fotografie, které byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7100 stojícím na stativu a s nastavenými parametry: expoziční doba 1 s, clona F11 a ohnisková vzdálenost objektivu 18 mm, byly pouze oříznuty a před exportem na web datově zmenšeny - žádné další úpravy s fotografiemi nebyly dělány.

Autor fotografií:

  • Jaroslav Reichl
  • © Jaroslav Reichl, 1. 1. 2014