Pohár vědy - Kvark 2014

Od pátku 13. 6. 2014 do neděle 15. 6. 2014 se konalo v Nymburce mezinárodní finále soutěže Pohár vědy - Kvark 2014. Do tohoto finále postoupil ze SPŠST Panská v Praze tým Reichlova garda složený ze žáků třídy 13L. Ale začněme od začátku …

Pohár vědy začal už na podzim roku 2013, kdy se rodící se týmy měly registrovat na webu soutěže. Ve třídě 13L tehdy vznikly dva týmy: Reichlova garda ve složení Daniel Hub a Tomáš Tran a T-BOD ve složení David Bielický, Matěj Dongres, Kamila Oppelová a Jakub Tomaides. Oba týmy spolu s dalšími registrovanými týmy čekaly na začátek kalendářního roku.

V lednu 2014 bylo totiž zveřejněno na stránkách soutěže zadání prvního domácího kola. Úkoly v každém kole byly rozděleny do tří částí. Jedna část byla věnována kreativitě soutěžících; v rámci této části si týmy měly postupně zvolit název týmu, pokřik, logo a navrhnout námět na tričko. Další část byla věnována teorii a žáci zde měli zodpovídat na otázky ohledně měření času, činnosti elektráren, … Ve třetí části měli žáci za úkol vždy vyrobit nějaký přístroj, zdokumentovat ho a mít jej připravený pro případné postoupení týmu do finále soutěže. Ve čtyřech domácích kolech soutěže postupně žáci vyrobili dalekohled, přesýpací hodiny, kompas a model větrné elektrárny. Po odeslání posledního řešení na konci dubna pak už netrpělivě čekali na vyhlášení výsledků.

Konečně se výsledky objevily! Reichlova garda postoupila s maximálním možným počtem bodů, T-BOD ale nepostoupil. Pro Reichlovu gardu ale přišlo rozčarování - kluci si špatně přečetli pravidla soutěže. Tým postupující do finále musí mít právě čtyři členy. A Dan s Tomášem byli jen dva. Proto se rozhodli přijmout nejaktivnější část T-BODu (Davida a Jakuba) a povolat je k sobě. Tak vzniklo složení týmu, který reprezentoval školu na mezinárodním finále v Nymburce.

Když zasílali kluci zpět návratku s potvrzením, že se finále zúčastní, museli si vybrat i jeden z experimentů, který pak budou předvádět ostatním týmům. Kluci si vybrali deformaci plechovky atmosférickou silou. Experiment na hodině fyziky viděli, vysvětlení znali, takže by to neměl být problém. Problém nastal, když se měli domluvit na takovém způsobu předvedení pokusu, který by zaujal nejen ostatní týmy, ale hlavně odbornou porotu. Po několika nápadech nakonec zvítězila varianta udělat ze scénky show inspirovanou různými kulinářskými pořady vysílanými různými televizními stanicemi.

V pátek krátce po třetí hodině vyrážíme z Prahy s tím, že finální podobu získá scénka až na pokoji internátu, ve kterém budeme ubytováni. Předvádění ostatním týmům proběhne totiž ještě v pátek večer. Po vyřízení formalit v recepci míříme na pokoj. Nejdříve Dan kontroluje, jak moc se poničily pomůcky, které jeden cestující ve vlaku nepřiměřeně velkou silou přivřel do dveří. Naštěstí byly poškozeny jen přesýpací hodiny, které s pomocí tavící pistole Dan velmi rychle opravil. Před odchodem na večeři už je scénka kompletní, po večeři pak doděláme jen drobnosti.

Krátce před půl osmou se všichni scházíme v sále školy. Scénku máme připravenou, vše potřebné s sebou, takže můžeme jít prezentovat. Po úvodním slovu místního organizátora Davida Michálka mikrofon přebírá moderátorka. Ta pozve na pódium prezidenta Asociace malých Debrujárů Petra Zapletala a později i předsedu poroty Milana Rojka. Oba popřejí všem hodně štěstí a 26 krátkých experimentálních show může začít.

Prezentace začínají od těch nejmenších, takže Reichlova garda se dostane na pódium až před samým závěrem programu. Po zhlédnutí prvních pár scének na pódiu se kluci uklidňují a jsou přesvědčení, že to zvládnou minimálně stejně dobře.

„Na pódium nyní zveme Reichlovu gardu z Prahy,“ ohlásí moderátorka večera a značně nervózní kluci se zvedají.

„Držím vám palce,“ usměju se a vybírám si vhodné místo pro fotografování.

Chybičky, které se ještě před večeří ve scénce objevily, jsou pryč, tam, kde vypadne paměť, nastoupí improvizace a vše běží hladce. Jen škoda informačního šumu, který vznikl, když jsem Danovi kladl na srdce bezpečné zacházení s plynovým vařičem. Pochopil to jinak, a tak měl vařič zapnutý na malý výkon. Voda v plechovce se tedy hřála pomaleji. Proto museli Dan s Tomášem vyplnit vzniklý čas improvizovaným hovorem. Ten nakonec dopadl dobře a pobavil všechny přítomné v sále. Experiment se zdařil, vysvětlení bylo bez chyby.

„Tak si začínám věřit, že by to mohlo dopadnout dobře,“ usmál se David při příchodu zpět do publika.

„Uvidíme,“ usmál jsem se a doufal jsem, že má pravdu.

Po skončení programu jsme zamířili na procházku nočním Nymburkem. V pizzerii na náměstí jsme se odměnili něčím dobrým a nezdravým na dobrou noc a pak se vrátili zpět na internát.

V sobotu ráno po snídani jsme začali připravovat prezentační stůl a stěnu za ním. Byli jsme zde poprvé, tak jsme nevěděli, jak přesně se prezentuje, jaký máme prostor k dispozici, … Ale vyimprovizovali jsme to opět dobře - stůl a jeho okolí (na rozdíl od jiných týmů) nebylo přeplácané a všechny výrobky byly na stole srovnány velmi přehledně.

Krátce po deváté začali porotci obcházet jednotlivé stoly. V porotě byli jak odborníci z technicky zaměřených vysokých škol, z pořádajícího klubu Debrujárů a další, tak všichni vedoucí jednotlivých týmů. Odborná porota mohla dát každému soutěžícímu večer na pódiu i dnes u stolů 0 až 5 bodů, vedoucí týmů 0 až 3 body. U některých týmů bylo rozhodování o počtu bodů velmi těžké, ale museli jsme to zvládnout.

Rozhodování se o téměř celou hodinu protáhlo a na všech soutěžících byla znát už únava. Přesto po obědě a po krátké schůzce vedoucích téměř všechny týmy vyrazily na procházku. I my jsme si prošli část Nymburka a dali si v cukrárně kávu s občerstvením.

Po večeři pak začalo slavnostní vyhlašování výsledků. Nejdříve byly vyhlášeny v kategorii nejmladších žáků (žáci prvního stupně základních škol). Poté nás moderátorka s prezidentem Petrem Zapletalem seznámila s výsledky kategorie žáků druhého stupně základních škol. Pak přišla na řadu kategorie, na kterou jsme čekali. Třetí místo pro tým Mutantů bylo fajn. Kluci ze třídy 13L se po sobě podívali. Napětí vrcholilo. Budeme později vyhlášeni jako čtvrtí a horší nebo budeme na jednom z medailových míst?

„Druhé místo v této kategorii patří Reichlově gardě z Prahy,“ zní z reproduktorů. Kluci jásají a jdou na pódium převzít ocenění a věcné ceny.

Během vyhlašování prvního místa, které obsadily Baterky (získali též absolutní vítězství), a následného vyhlašování pořadí zahraničních týmů se kluci z Reichlovy gardy probírají dárky, které dostali, a třídí je na pět hromádek.

„Pro mě taky?“ ptám se, když přede mě přesunou hromádku s knihami, mapou Nymburka a oceněním.

„No jasně, máme to pětkrát!“

Kluci vypadají unaveně, ale šťastně.

„Pokud vás bude soutěž bavit i příští rok, už víme, co nás ve finále čeká, tak se nebudeme tak stresovat jako letos,“ usmívám se. Vypadají, že mají zájem do soutěže jít i příští rok! Tak uvidíme.

Po skončení vyhlašování vítězů vyhlašují organizátoři na chvíli pauzu, po níž vystoupí Ingrid Navrátilová (shodou okolností bývalá žákyně SPŠST Panská z Prahy) se svou bublinovou show. Dokáže vyfouknout vážně nádherné a netradiční bubliny.

Na vystoupení kouzelníka už Reichlova garda nečeká. Chceme stihnout vlak do Prahy, abychom se mohli v neděli připravit na poslední týden školního roku.

Dane, Tome, Dave a Kubo gratuluji! Třeba za rok opět!

Průběh finále přibližují fotografie.

Poděkování:

  • Spolek rodičů a přátel školy Panská o.s. - finanční příspěvek
  • Autor fotografií

  • Jaroslav Reichl
  • © Jaroslav Reichl, 15. 6. 2014