Elixír do škol - 10. setkání

Ve čtvrtek 11. 6. 2015 se konalo další setkání projektu Elixír do škol, který je podporován Nadací Depositum Bonum. Poslední, desáté, setkání tohoto školního roku bylo věnováno exkurzi na Staroměstskou radnici v Praze.

Když jsem v létě 2014 přemýšlel o programu setkání na školní rok 2014/2015, napadlo mě objednat exkurzi na Staroměstskou radnici na Staroměstském náměstí v Praze. Ani tak ne kvůli Radnici samotné, ale hlavně kvůli Staroměstskému orloji, který se ve věži Radnice nachází. Proto jsem v červenci 2014 navštívil osobně Radnici a exkurzi domluvil. Přímo přede mnou si jí do počítačového systému psal vedoucí příslušného oddělení.

„Je pro mě důležité, aby to bylo právě 11. 6. - je to totiž druhý čtvrtek v měsíci,“ zdůrazňoval jsem při výběru nutnost rezervovat exkurzi právě na toto datum.

Na konci dubna 2015 jsme si telefonicky vše potvrdili, účastníci setkání byli informováni, že poslední setkání školního roku 2014/2015 bude atypické. Týden před exkurzí mi volal vedoucí, se kterým jsem exkurzi domlouval: „Velmi se omlouvám, ale prohlídku vnitřních prostor radnice a tedy i zázemí orloje musím zrušit. V ten den tu bude akce magistrátu a vzhledem k tomu, že mu radnice patří, nemůžeme nic namítat.“

Zůstal jsem v šoku. Ano, chápal jsem to, s tím opravdu nikdo nic neudělá, ale mrzelo mě to. A o to víc, že jsem měl exkurzi domluvenou téměř rok předem! Bylo mi jasné už tehdy, že k vlastnímu orloji, který by učitele fyziky zajímal nejvíc, nebude možné jít. Ale bylo nám slíbeno, že bude možné nahlédnout do „zákulisí“ apoštolů a prohlédnout si fyzikálně velmi zajímavý mechanismus, který umožňuje nejen pohyb apoštolů Orloje v oknech, ale také jejich typické „uklonění“.

Okamžitě jsem informoval účastníky jak mých setkání, tak setkání kolegy z Nymburka ; nabídl jsem mu pozvat účastníky jeho setkání, protože jsem měl volná místa. Nevím, zda to bylo kvůli nemožnosti jít se podívat do Radnice, blížícím se koncem školního roku, vedrem, které v týdnu před setkáním panovalo, nebo jen souhrou okolností, ale nakonec zůstalo jen sedm statečných účastníků. Ale i ti si to (dle slov před prázdninovým loučením) prý užili.

Ve tři odpoledne se tedy scházíme před budovou SPŠST Panská v Malé Štupartské a vyrážíme na Staroměstské náměstí. Cestou do míst, odkud bude Orloj dobře vidět, si prohlédneme pražský poledník a pamětní desku věnovanou Albertovi Einsteinovi. Tento velikán fyziky trávil několik let svého velmi plodného života i v Praze. Před Orlojem se k nám připojují další účastnice setkání. Přibližně 15 minut, které zbývají do času objednané exkurze, věnuji povídání o Staroměstském orloji. Stručně připomenu jeho historii a pak se zaměřím na fyzikální princip činnosti, na různé časy, které lze na Orloji číst, a další zajímavosti.

Krátce před půl čtvrtou vyrážím do třetího patra Radnice zakoupit lístky ke vstupu na věž. Abych se protrénoval, vracím se pro ostatní zpět do přízemí a znovu stoupáme do třetího patra Radnice. Odtud už pak po točité rampě putujeme až pod točité schodiště vedoucí na ochoz věže. Když vidíme, kolik je na ochozu cizinců, jímá nás hrůza, že si prohlídku neužijeme. Po čase ale většina turistů odchází. Nebýt toho, že Japonci s fotoaparáty na krku nerespektovali směr postupu po ochozu, nebyla by prohlídka ničím rušena. Počasí bylo krásné, obloha jasná, mírně foukal vítr, a tedy příjemné prohlídce a užívání si pohledu na Prahu nic nebránilo.

Poklidně jsme obešli ochoz, navzájem se zkoušeli ze znalosti zejména výškových budov, které byly z ochozu vidět, a probírali i další věci. Asi po hodině strávené na ochozu pak vyrážíme zpět. Tentokráte využijeme na cestu zpět do třetího patra výtah, abychom si užili skutečně vše.

Ve třetím patře ještě chvíli debatujeme o Orloji s prodavačkou brožury o této zajímavé památce a pak se už rozcházíme. Přejeme si navzájem krásné prázdniny a věříme, že se v září zase uvidíme.

Exkurzi na Staroměstskou radnici v Praze dokumentují fotografie.

Autor fotografií:

Jaroslav Reichl

© Jaroslav Reichl, 13. 6. 2015