Vědecká kavárna Olomouc

Společnost Česká hlava spolupořádala dne 10. 10. 2006 v Olomouci akci s názvem Vědecká kavárna. Šlo o neformální setkání veřejnosti (dopoledne studenti středních škol, odpoledne dospělí) s vědci a představiteli města Olomouc. Pro oživení programu byli požádání studenti SPŠST Panská Petra Živnůstková a David Lajpert (oba ze třídy 03K) o spolupráci. Po počátečním ostychu se nakonec rozhodli, že "do toho" půjdou! A udělali dobře!

Studenti spolu se svým učitelem fyziky předložili na výběr zástupkyni organizátora Blance Müller několik experimentů. Ke každému dodali stručný popis, nadšené komentáře a naznačení fyzikálního vysvětlení. Nakonec byly vybrány tyto experimenty:

 • uražení dna láhve od vína
 • netradiční nosítko na kávu zhotovené z nefunkčního CDčka
 • "uvaření" komety pomocí kapalného dusíku
 • Vzhledem k tomu, že experiment s dusíkem byl vybrán až na poslední chvíli, bylo trošku hektické sehnat dusík. Nakonec se podařilo domluvit zapůjčení termosek s tímto neškodným médiem, s nímž lze krásně experimentovat, přímo z Univerzity Palackého v Olomouci. Zapůjčení zprostředkoval doc. Lepil z Katedry experimentální fyziky. Děkujeme!

  Experimenty měli studenti rozdělené: David vyrážel dno láhve a Petra předváděla netradiční způsoby servírování. Model komety pak "vařili" společně! A podle jejich slov byla výborná :-D !

  Samotné vystoupení na pódiu i celkovou atmosféru akce si studenti velmi pochvalovali, organizátoři zase byli velmi spokojení s jejich vystoupením: byli uvolnění, schopní rychle reagovat na dotazy moderátora, ... - prostě pohoda! Akce tedy proběhla ke spokojenosti všech zúčastněných :-) !

  Atmosféru na jevišti při předvádění experimentů zachytila fotoaparátem Blanka Müller.


  © Jaroslav Reichl, 2006