Slavní slavným ...

Společnost Česká hlava pořádala dne 16. 11. 2006 v pražském hotelu Ambassador galavečer Slavní slavným ..., který byl poctou pro úspěšné české současné vědce, ale i pro ty budoucí: studenty středních a vysokých škol. Ti všichni získali během večera prestižní ceny. Součástí galavečera, který natáčela Česká televize, byla i vystoupení známých osobností. Ty si povídali s moderátorem pořadu Alešem Cibulkou a na některé z nich si režisér pořadu František Polák ve spolupráci s Českou hlavou vymyslel ještě účast při fyzikálních experimentech.

Fyzikální experimenty připravili a za jejich průběh byli zodpovědní studenti třídy 03K SPŠST Panská. Po několika jednáních s režisérem pořadu a zástupci České hlavy byly nakonec vybrány (a i realizovány) tyto experimenty:

 • důkaz existence atmosférické síly - předváděli Michael Brabec a Daniel Lukeš za asistence Martina Dejdara
 • plazmová koule a elektrický výboj - demonstrovali Daniela Marušáková a Petra Živnůstková spolu se Simonou Postlerovou
 • nafouknutí igelitového sáčku - neúspěšně zkoušeli Josef Mladý a Josef Alois Náhlovský, správné řešení prozradil David Lajpert
 • Studentům, kteří se s prací na podobném pořadu setkali vesměs poprvé, se práce líbila, i když některé momenty byly náročné. Například Dan s Michalem byli trošku vyděšení, protože jejich parťák Martin Dejdar byl na zkoušce jen asi 10 minut a na generálce nebyl vůbec. A přitom oba věděli, jaká "neřízená střela" Martin dokáže být. Nakonec vše ale dopadlo dobře a snad i režisér Polák byl spokojen.

  Jak vše dopadlo jste mohli vidět v sobotu 18. 11. po deváté hodině večer na programu ČT1!

  Atmosféru na jevišti během zkoušek a v zákulisí po skončení pořadu zachycují fotografie.

  Autor fotografií: Jaroslav Reichl


  © Jaroslav Reichl, 2006